Želva sloní – největší suchozemská želva

Želva sloní (Geochelone nigra) je největší žijící suchozemská želva. Vyskytuje se pouze na souostroví Galapágy ležícím západně od Ekvádoru. Dříve měl zřejmě každý z ostrovů svůj poddruh lišící se stavbou těla a poddruhů tak mohlo být až 15. Dnes vědci rozeznávají poddruhů 11, ostatní považují za vyhynulé. Objevení Galapág v 16. století znamenalo pro tyto želvy katastrofu, z odhadovaného původního počtu 250 tisíc jedinců jich v 70. letech 20. století zbývalo jen okolo 3 tis. Dnes díky záchranným programům žije na Galapágách a v zoologických zahradách ve světě okolo 12 tisíc želv sloních.

Jednotlivé poddruhy želvy sloní se liší tvarem krunýře, stavbou těla a velikostí. Krunýř želvy sloní může být buď sedlovitý nebo kopulovitý. Tvar krunýře odpovídá způsobu obživy, první skupina se živí vyšší vegetací, druhá spásá rostliny ze země. Tyto želvy dorůstají délky až 1,2 m a hmotnosti přes 400 kg, některé poddruhy však váží výrazně méně. Želvy sloní žijící v přírodě se mohou dožívat až 100 let. U želv chovaných v zajetí je doložen věk dožití až 170 let.

Ze zoologických zahrad v Česku chová želvy sloní pouze ZOO Praha. Chováni jsou zde dva samci – Eberhard a Tony. Eberhard je želva sloní santacruzská s typickým kopulovitým krunýřem a mohutnou stavbou těla. Se svou váhou 237 kg je Eberhard největší želvou želvího pavilonu v ZOO Praha. Tony je želva sloní pinzónská, má sedlovitý krunýř, dlouhý krk a váží podstatně méně než Eberhard, pouze 74 kg. Tony je zřejmě jedinou želvou sloní pinzónskou chovanou mimo Galapágy.

Přehled poddruhů želvy sloní a jejich geografické rozšíření na Galapágách:


By Fallschirmjäger [GFDL or CC BY-SA 4.0 ], from Wikimedia Commons

Zdroje:
https://en.wikipedia.org/wiki/Gal%C3%A1pagos_tortoise
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDelva_slon%C3%AD
https://www.zoopraha.cz/zvirata-a-expozice/poznejme-se/10042-antonio-a-eberhard-zelvy-sloni

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *