Nguyen – Proč se všichni Vietnamci jmenují stejně (a jak se to čte)

Čínský znak pro Nguyen

První příjmení zavedli ve Vietnamu Číňané, kteří okupovali zemi téměř celé první tisiciletí našeho letopočtu. V případě jména Nguyen (čte se [ŋwǐˀən] nebo [ŋwĩəŋ], viz níže) jde pravděpodobně o vietnamskou verzi čínského jména 阮, které se vyslovuje jako Ruan v mandarínštině, Yuen v kantonštině, Gnieuh /ɲɥø/ v šanghajštině a Hguang ve futienštině. Nguyen je nejčastější vietnamské příjmení, které má asi 40 % Vietnamců. Důvodem, proč je toto jméno tak časté, může být dřívější zvyk Vietnamců vyjadřovat loajalitu k vládnoucí dynastii přijetím jejího příjmení. Poslední dynastií vládnoucí ve Vietnamu od roku 1802 do roku 1945, po větší část období pod francouzským protektorátem, byla právě dynastie Nguyen.

Ve Vietnamu nemá příjmení takový význam jako u nás. Vietnamci se i při formálních příležitostech oslovují křestním jménem a shoda příjmení tedy nezpůsobuje problémy.

Nguyen je v Česku nejčastějším příjmením nečeského původu. Další častá vietnamská příjmení jsou Trần, Lê , Phạm nebo Huỳnh/Hoàng.

Výslovnost v jižním dialektu vietnamštiny:

Výslovnost v severním dialektu vietnamštiny:

Autor: Pavel

Zdroje:
https://en.wikipedia.org/wiki/Nguyen
https://www.atlasobscura.com/articles/nguyen-name-common-vietnam
http://jmenaprijmeni.blog.cz/1309/vietnamska-prijmeni
Foto:
By Onixz100 (Own work) [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *